Prolaps prednej steny pošvovej. Pomôže mi cvičenie?

Zodpovedané
23. mar 2023

Dobrý deň,

mám 41 rokov, som skoro 2 roky po pôrode. Tehotenstvo bolo bezproblémové, pôrod prirodzený, s natrhnutím hrádze a šitím. Počas šestonedelia sa mi objavil prolaps prednej steny pošvovej, gynekológ odporučil cvičenie na panvové dno. Pár mesiacov som chodila na cvičenie k fyzioterapeutke a nie úplne poctivo cvičila aj doma. Nemala som pocit žiadneho zlepšenia. Potom som nastúpila do práce a na seba nejako nebol čas a energia.

Teraz mám pocit, že sa stav zhoršuje, začínam mať problém s inkontinenciou. Som objednaná na kontrolu ku gynekológovi, ale zamýšľam sa nad tým, či by bolo možné stav ešte riešiť aj inak ako operačne.

Mohlo by v takomto štádiu efektívne pomôcť aj cvičenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri pohybovej liečbe treba zotrvať. Výsledky sa nedostavujú hneď. Obzvlášť pri prolapse. Odporúčam Vám vrátiť sa k cvičeniu na pravidelnej a dlhodobej báze.

Prajem Vám všetko dobré,

Mgr. Martina Nagyová, cert. MDT
Centrum zdravia Fymas s.r.o.
tel.: 0903 180 813
email.: martina.nagyova@fymas.sk