Je použitie akupresúrnej podložky v tehotenstve nebezpečné?

Zodpovedané
9. aug 2024

Dobrý deň,

v 13. týždni tehotenstva som mala seknutý krk, denne som používala akupresúrny vankúš ako je na foto na krčnú chrbticu. Dvakrát som si ľahla na akupresúrnu podložku vrchnou časťou chrbta, kde som mala spazmy. Potom som sa dočítala, že sa tieto akupresúrne pomôcky nemôžu používať, že sú dokonca škodlivé. Dosť ma to vystrašilo.

Môžem Vás ako odborníka požiadať o vysvetlenie?

V čom je použitie takejto pomôcky nebezpečné pre plod?

Môžem využívať aspoň akupresúrny vankúšik na šiju, alebo aj ten je nebezpečný?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tehotenstve sa neodporúča používať tieto podložky na panvovú oblasť, ďalej na oblasť bedier a driekovej chrbtice. Plodu podložka neubližuje.

Problém je v tom, že podložka v týchto oblastiach pôsobí veľmi stimulačne na body panvy, bedier a drieku. Vo vyššom štádiu tehotenstva môže spôsobiť predčasný pôrod. Niektoré štúdie po 36. - 38. týždni líhanie odporúčajú pre prirodzené vyvolanie pôrodu.

Všetko treba konzultovať s Vašim ošetrujúcim lekárom, prípadne fyzioterapeutom.

Ostatné časti ako horná časť chrbta, chodidlá, šija a hlava sú v poriadku.

Prajem Vám všetko dobré,

Mgr. Martina Nagyová, cert. MDT
Centrum zdravia Fymas s.r.o.
tel.: 0903 180 813
email.: martina.nagyova@fymas.sk