O pár dní ma čaká pôrod a zabúdam na staršie dieťa. Ako mám všetko zvládať?

Zodpovedané
2. sep 2024

Dobrý deň,

čakám moje druhé dieťa a termín mám už o 3 dni. Som dosť vzrušená, aj sa trochu bojím, pretože prvý syn musel ísť cisárskym. Dnes sa mi 11-ročný syn zdôveril, že sa mu nevenujem. Uvedomila som si, že to v podstate je pravda. Ja stále spracovávam, že ma čaká pôrod.

Ako sa mám popritom všetkom venovať synovi?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem, že ste sa so mnou podelili o svoje obavy a pocity. Je úplne prirodzené, že sa pred pôrodom cítite vzrušená aj nervózna, a to najmä vtedy, keď ste si prešli skúsenosťou s cisárskym. Je pochopiteľné, že teraz venujete veľa času a energie prípravám na príchod nového bábätka. Viem, že máte pocit, že svojmu staršiemu synovi nevenujete dosť pozornosti, ale už len to, že si to uvedomujete, je dôležitý krok.

Vaša láska a starostlivosť o neho sú nepochybné a hoci ste teraz zaneprázdnená, sú tu spôsoby, ako mu dať najavo, že je pre vás stále veľmi dôležitý. Skúste nájsť krátke chvíle počas dňa, keď sa môžete sústrediť len na neho. Aj keby to malo byť len 10 - 15 minút.

Možno spoločné raňajky, prechádzka alebo večerný rozhovor pred spaním. Môžete mu vysvetliť, že aj vy prežívate niečo dôležité, že sa na neho veľmi tešíte ako na staršieho brata, ktorý bude mať pri bábätku špeciálnu rolu. Je tiež dôležité, aby ste sa o seba starali, našli si čas na relax a spracovanie svojich pocitov.

To Vám môže pomôcť cítiť sa viac v rovnováhe a lepšie sa sústrediť na obidve svoje deti.

Ak by ste potrebovali ďalej poradiť a podporiť, som tu pre Vás.

Držím palce pri pôrode a prajem veľa sily a lásky v tomto krásnom a náročnom období.

S láskou
Andrea Borková

Founder 600nedelie.sk, popôrodná dula a laktačná poradkyňa
T.č. 0940524261
web: www.600nedelie.sk