Ako prekonať vyčerpávajúce obdobie po pôrode?

Zodpovedané
10. aug 2024

Dobrý deň,

momentálne som pár dní po ťažkom pôrode (veľká strata krvi, 2 transfúzie krvi, neschopnosť postarať sa o syna, problémy s dojčením). Som úplne vyčerpaná (stavy až na odpadnutie). Keď spí bábätko, tak spať vtedy pre mňa nie je možné. Doma mám aj 6-ročného syna, ktorý tiež potrebuje moju pozornosť. Rodina sa snaží pomôcť ako sa dá.

Ako zvládnuť toto snáď len prechodné obdobie?

Ako sa dostať z toho dostať čo najskôr?

Bojím sa, že od vyčerpania skončím v nemocnici.

Ďakujem

Dobrý deň,

to, čo popisujete je skutočne náročné obdobie a veľa žien po pôrode ho prežíva.
Odporúčam nebyť na to sama a zavolať si domov odbornú výpomoc. V dnešnej dobe okrem laktačných poradkýň v niektorých mestách fungujú popôrodné duly.
Sú to ženy, vyškolené na starostlivosť o ženu po pôrode a výpomoc v domácnosti.

Tu nájdete zoznam popôrodných dúl: https://www.poporodnadula.sk/zoznam-popôrodných...

Niekedy rodina nevie presne ako má pomôcť a nerozumie komplexnosti starosltivosti o ženu po pôrode. Prvé dni /minimálne 2 - 3 týždne/ žena potrebuje veľa oddychu, spánok, dobré a výživné jedlo, priestor na zdieľanie svojich pocitov, starostlivosť o seba.

Potrebuje sa cítiť v bezpečí, podporená a uvoľnená. Každá žena má svoj individuálny čas, kedy sa zregeneruje a zotaví po pôrode. 6 týždňov nestačí. Telo ženy potrebuje minimálne 18 mesiacov, aby sa kompletne zregenerovalo a minimálne 2 roky na to, aby sa žena cítila zase "normálne."

Ak žijete v Bratislave, môžem vám ponúknuť moje služby popôrodnej návštevy a starostlivosti. Viac o mne nájdete na IG či web stránke.
https://www.instagram.com/600nedelie.sk/
https://www.600nedelie.sk/

Žiadna žena by po pôrode nemala ostať na všetku starostlivosť sama.

Držím Vám palce a verím, že si doprajete starostlivosť akú si zaslúžite.

Andrea Borková
Founder 600nedelie.sk, popôrodná dula a laktačná poradkyňa
T.č. 0940524261
web: www.600nedelie.sk