Syn má slabšiu pozornosť a potrebuje, aby mu dozrel vzťah oko - ruka. Máme ho dať do školy?

Zodpovedané
29. máj 2024

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom nášho syna. V 12/2023 mal 6 rokov, je predškolák. Do ZŠ je už zapísaný, ale depistáž bola taká hraničná s tým, že je to na nás na rodičoch ako sa rozhodneme. Je koronové dieťa, nastupoval do MŠ neskôr, rád je sám. Rád stavia lego, to vydrží robiť hodiny. Stále má obdobia, keď ide do MŠ plačom. Pri návrate z MŠ však povie, že sa mu páčilo. Učiteľky hovoria, že vie všetko, robí pracovné listy, ale nevyhľadáva až tak kamarátov (aj keď sa to už zlepšuje). Pri hromadnej výzve nereaguje a do školy sa teší.

My zvažujeme, či ho tam dať, či nebude mať problémy s učením. Boli sme aj na testoch školskej zrelosti a tam povedali, že by mal ešte pozornosť je slabšia + dozrieť vzťah oko - ruka. Som z toho zúfalá, lebo pri nástupe do ZŠ o rok by mal už skoro 8 rokov.

Čo bude robiť v škôlke ďalší rok?

Máme skúsiť ZŠ aj za cenu, že to nebude jednoduché?

Budeme veľmi vďační za Vaše skúsenosti.

Ďakujem

Dobrý deň,

je skvelé, že ste absolvovali aj testy školskej zrelosti a aj to, že si uvedomujete nástup do školy a neberiete to na ľahkú váhu.

Pozornosť sa môže ešte stále za tých pár mesiacov zlepšiť. To, že nevyhľadáva kamarátov by som vôbec neriešila. Existuje toľko detí na svete, ktoré sa chcú hrať samé. Veď ani my dospelí nevyhľadávame stále spoločnosť.

Každý ide do prvej triedy na inej štartovacej úrovni. Niekto sa do cieľa dostane rýchlejšie, niekto pomalšie a s úskaliami. Verím, že každá pani učiteľka sa snaží, aby malo dieťa z prvej triedy zážitok, motivuje ho a ťahá dopredu.

Rozhodnutie je na Vás. Položili ste si otázku, čo bude robiť ešte rok vo škôlke. Neviem, možno sa už bude nudiť. Kamarátov nemusí vyhľadávať ani o rok. Povaha sa mu zmeniť nemusí. Či by dozrel vzťah oko - ruka za ten rok? Určite áno, ale môže sa to diať už v škole.
Keď viete, že má takýto problém, môžete sa tomu okrem prípravy na vyučovanie venovať aj doma. Začať môžete už dnes a určite sa to tréningom zlepší.

Začiatky v škole sú veľmi hravé a motivujúce. Mám žiakov, ktorí mi hovorili, že do škôlky nechceli chodiť a do školy chodia veľmi radi. Ak sa do školy teší, možno ho to tam bude baviť a nakopne ho to viac. Dokonca sa často deje aj to, že žiaci, ktorí sa zo začiatku javia ako slabší, preskočia postupne aj tých zdanlivo šikovných.

Držím Vám prsty, aby ste sa rozhodli najlepšie pre Vás a Vaše dieťa.

Prajem pekný deň.
Mgr. Natália Rajnohová
Učiteľka pre primárne vzdelávanie