Prečo je 6-ročná dcéra ukážková len v škole?

Zodpovedané
28. jan 2023

Dobrý deň,

doma mám prváčku, ktorá dostáva v škole len jednotky. Mám pocit, že jej zapisujú jednotky len tak. Učiteľky ju chvália, v škole je aktívna, len veľa rozpráva. Doma je uplakaná a umrnčaná. Som dostatočne prísna, ale dcéra je momentálne na tom tak zle, že som ju ledva vedela niečo naučiť na polročné testy. Vždy plače, že chce prestávku. Vraj je ospalá a unavená. Chce ísť spať už o 19:00. Predtým chodila o hodinu neskôr.

Z družiny príde o 16:50, naje sa a trochu sa učíme. Úlohy už má napísané, tak jej dám diktát - asi 10 slov a 10 príkladov z matematiky. Toľko už zvládne urobiť bez plaču, ale trvalo to pol roka, aby to vydržala. Cestou z družiny vždy zaspí v aute, cesta trvá 20 minút. Začala mi aj odvrávať, na čo zvýšim hlas. Neudriem ju. Začala sa tváriť, že nepočuje. Nereaguje na pokyny: umy si zuby, napi sa a podobne. Začuje všetko až na môj 4. pokus.

V najbližších dňoch rodím, nemôžem riešiť vkuse umývanie zúbkov, pitie a kúpanie 6-ročnej. Viem, že to zvláda sama. Inde sa správa ukážkovo. V škole tvrdia, že je to anjelik a krásne spolupracuje. Nikto netuší, že ja s ňou mám doma peklo.

Ako zmeniť jej správanie?

Aký maximálny čas sa môžem s dcérou učiť, keď príde z družiny a koľko cez víkend?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto všetko môže súvisieť aj s príchodom nového súrodenca. Je to veľká zmena a možno zo strachu takto reaguje.

Potreba častého spánku môže byť aj na základe zdravotných indikácií. Môže mať napr. nedostatok železa v krvi. Môj syn sa prejavuje väčšou spavosťou a nevládnosťou, keď má málo železa. Nie som lekár, iba mi napadla aj takáto možnosť.

Z vlastných skúseností si nemyslím, že učitelia dávajú známky len tak. Známku si treba zaslúžiť. Jednotky sa určite nerozdávajú za pekný úsmev, pomoc spolužiakom, alebo vyloženie stoličky.

Celý Váš problém mi príde psychického charakteru. Nakoľko píšete, že všade je dcéra ukážková, iba doma je to s ňou náročné. Skutočne sa nebojí zmien, ktoré prídu s narodením bábätka?

Ďalej sa pýtate, koľko sa s ňou doma učiť. Cez týždeň sa už neučte veľa. Doobeda sa sústredí na učenie v škole. Poobede si píše úlohy v družine a majú aj iné didaktické hry. Väčšinu dňa sa teda učí, rieši úlohy a podobne. Doma už potrebuje kľud. Nám sa zdá napísať 10 slov ako nič, ale na to dieťa to už môže byť veľa. Skúste to zatiaľ znížiť na polovicu: 5 slov a 5 príkladov. Plus prečítať napr. 3 vety.

Cez víkend si vypracujte domáce úlohy a venujte sa učeniu max. 30 minút. Môžete si to rozdeliť - v sobotu matematika, v nedeľu slovenčina. Tak sa Vám aj doba učenia môže skrátiť na 15 - 20 minút.

Prajem pekný deň.
Mgr. Natália Rajnohová
Učiteľka pre primárne vzdelávanie