Ako reagovať, keď moje dieťa dostane zlú známku?

Zodpovedané
7. nov 2022

Dobrý deň,

moja dcéra je dobrá žiačka. Sú predmety, na ktoré sa nemusí veľa učiť a dostane jednotku. A sú predmety, na ktoré sa učí a pomáhame jej aj ja s mužom, vysvetľujeme, skúšame a aj tak dostane z písomky trojku. Trvám na tom, že nech sa to vždy doučí, prihlási sa a známku opraví. Niekedy sa jej nechce. Keď to nejde dohováraním a po dobrom, musíme jej zakázať obľúbené rozprávky a aktivity, ktoré ju bavia.

Postupujeme správne?

Ako inak máme reagovať, keď moje dieťa dostane zlú známku?

Ďakujem

Dobrý deň,

ako učiteľka Vám tu asi viac neporadím. Robíte všetko intuitívne ako mama a to je správne. Svoju dcéru poznáte najlepšie a určite sa snažíte robiť pre ňu maximum. Postupujete správne, učte sa s ňou aj naďalej. Čo jej môže pomôcť, tak to je motivácia. Kvôli čomu sa má snažiť získať dobrú známku? Možno pomôže forma odmeny - samozrejme nie stále. Vymyslite si bodovací/nálepkový systém. Za určitý počet nálepiek/bodíkov dostane odmenu. Napr. pôjdete do kina na rozprávku a podobne.

Ako píšete, s dcérou sa dosť doma učíte. Neviem akou formou sa učíte, ale neučte ju iba naspamäť. Potrebuje učivo pochopiť. Deťom niekedy stačí, že sa na danú vec opýtame inak a už odpovedať nevedia. Ak sa dá, nahliadnite do jej písomiek, z ktorých dostala zlé známky. Uvidíte, aký typ otázok jej robí problém. To budete doma precvičovať.

Prajem pekný deň.
Mgr. Natália Rajnohová
Učiteľka pre primárne vzdelávanie