Aké by malo byť známkovanie na prvom stupni?

Zodpovedané
25. okt 2022

Dobrý deň,

dcérka bola vlani prváčka a od pani učiteľky dostala veľa známok. Boli to jednotky a dvojky v približne rovnakom počte. Nakoniec jej na vysvedčení dala jednotky.

Teraz ako druháčka nosí domov skoro samé dvojky, no včera dostala štvorku za 9 chýb z prepisu. Bola som v šoku, štvorku by som teda v druhom ročníku nečakala. Učíme sa dosť, každý deň má úlohy aj na hodinu, plus angličtina. Mám pocit, že robíme maximum, ale pani učiteľka je prísna.

Je také známkovanie normálne?

Ďakujem

Dobrý deň,

známkovanie diktátov a prepisov má jasné pravidlá. Za 9 chýb prislúcha známka 4. Treba si uvedomiť, že pri prepise má žiak text celú dobu pred sebou. Má si pozorne skontrolovať chyby. Zo skúsenosti môžem potvrdiť, že z prepisu sú vždy horšie známky ako z diktátu. Žiakom sa nechce sústrediť, nekontrolujú si to, čo napísali. Avšak prepis je veľmi dôležitý - najmä na učenie sa kontrole. Pomôže im to v každom inom predmete.

Známkovanie mi teda príde úplne normálne. Pokiaľ sa v škole hodnotí známkou, mala by byť spravodlivá od prvej triedy. Aj tam sa rozdávajú horšie známky ako jednotky a dvojky. Žiak by mal vedieť, že ak robí chyby, bude mať adekvátnu známku. Je na učiteľovi, či dá možnosť opravy, či známku oficiálne zapíše, alebo nie. Známka na vysvedčení je vždy s prihliadnutím na celkovú osobnosť žiaka. Prejav na vyučovaní, záujem, aktivitu na hodinách, čiže nie sú to len známky z písomiek/odpovedí/projektov...

Píšete, že sa s dcérou učíte dosť. Je to fajn, že robíte maximum, určite jej to pomáha. Ak aj napriek tomu nosí horšie známky, tak si jednoducho povedzte, že nemusí byť každý jednotkár. Učte sa aj naďalej, ale majte reálne očakávania.

Okrem toho, je začiatok školského roka. Stále je dosť času nazbierať dobré známky. Zlá známka môže dcéru nakopnúť a nabudúce sa bude viac sústrediť.

Prajem pekný deň.
Mgr. Natália Rajnohová
Učiteľka pre primárne vzdelávanie