Ako zbaviť 6-ročnú dcérku nepekných myšlienok?

Zodpovedané
28. sep 2023

Dobrý deň,

máme 6-ročnú dcérku, ktorá je veľmi milá a dobrá. Milujeme ju nadovšetko. Aj v rodine a okolí je veľmi obľúbená.

Problém je, že posledné cca 2 - 3 týždne začala rozprávať o tom ako má škaredé myšlienky. Že jej niečo v hlavičke hovorí, že nám a aj sebe má ublížiť (fyzicky).

Vraví, že by to nikdy neurobila, ale stále to ma v hlavičke. Že jej to stále chodí po rozume. Začala chodiť do školy. Tá ju síce veľmi nebaví, ale neplače, učí sa a úlohy si robí bez väčších námietok. Rozprávky pozerá, ale dbáme na to, aby to neboli násilné rozprávky.

Má spolužiačku, s ktorou sa poznajú od škôlky. Tá pozerá aj hlúposti a pri obede si priloží nožík ku krku, "akože zo srandy". Dcérke sa to nepáči a aj ju na to upozorní. Nemyslím si, že to má iba tá spolužiačka na svedomí. Vôbec si to nevieme vysvetliť.

S manželom máme pekný vzťah, dcérka je pre nás všetko.

Ako zbaviť dcérku týchto myšlienok?

Ako jej pomôcť, aby sa netrápila?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie je úplne jednoduché jednoznačne sa vyjadriť, najmä k závažnosti. Môže to byť prechodné obdobie, kde podnetom mohla byť nejaká drobná skúsenosť (aj z TV), ktorá na ňu viac zapôsobila a je možné, že ten podnet alebo presnú príčinu ani nerozpoznáte.

Aj vstup do školy je pre dieťa obrovská zmena nielen v nárokoch, prostredí, ale aj ľuďoch okolo a ich správaní - v podstate sa dostávajú do úplne iného sveta. Zmena, tiež zvýšené nároky a obrovské množstvo nových podnetov, vytvára tlak na psychiku, s ktorým sa každý vysporadúva po svojom. Tak môže mať dcéra v sebe napätie, ktoré sa jej konvertuje do takýchto myšlienok.

Dôležité je, aby ste ju teraz upokojovali, aby ste ju podporili v tom, že sa Vám zverí, hovorili o tom, ale zároveň sa sústredili, aby ste pri tom pôsobili uvoľnene a bez strachu.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Jana Vranková
www.magneb6.sk

“Horčík a vitamín B6 prispievajú k zníženiu únavy a vyčerpania, k správnej funkcii psychiky a k správnemu fungovaniu nervového systému.”