Ako hovoriť deťom pravdu, ale nebrať im fantáziu?

Zodpovedané
28. sep 2023

Dobrý deň,

mám 3-ročné a 1,5-ročné dieťa. Zastávam názor deťom vo výchove alebo vo vzťahu k nim všeobecne neklamať, resp. netárať im.

Myslím, tak nezahovárať. Ak prežívajú bolesť, že ju vlastne neprežívajú. Neodvádzať ich pozornosť iným smerom, aby neplakali a rýchlo sa upokojili. Resp., podobné praktiky, aby som ich akože uchránila pred smútkom, strachom, negatívnymi emóciami či pravdou kvôli nízkemu veku.

Snažím sa o úprimný ale priamy, citlivý, trpezlivý a rešpektujúci smer, viesť ich v pravde, "realite" vo svete, do ktorého sa narodili. Teda primerane veku, zrelosti a pod.

Avšak sú to deti a ja im detstvo a fantáziu zase chcem brať - typu "v machuli vidím taký krásny originálny portrét dedka, na zemi neviditeľný opevnený hrad a ružového koníka, a čakám zúbkovú vílu, píšem Ježiškovi a čakám že mi odpíše" a pod.

Myslím, že je dôležité reagovať v podstatných veciach nie možno úplne na všetko, alebo nejakým veciam neprikladať takú váhu, ale zas ako vyslovene neznižovať váhu príliš, ak je to pre dieťa dôležité podstatne a staviť v tomto na dôveru. Už sa mi stalo pár situácií, kedy som premýšľala ako to najsprávnejšie urobiť/reagovať, aby som netárala alebo nezlahcovala a bola úprimná, ale nezaťažovala, resp. nechala rozvíjať a žiť aj tú rodiacu sa detskú fantáziu.

Ako hovoriť deťom pravdu, ale nebrať im fantáziu?

Ďakujem

Dobrý deň,

myslím, že ste to veľmi pekne popísali vo svojom príspevku, tiež som zástancom toho, že dieťaťu je možné povedať všetko - samozrejme spôsobom primeraným veku.

Magickosť myslenia v detskom veku je typická a má svoje čaro, na druhej strane je však veľa detí, ktoré už aj v dvoch rokoch zistia, že darčeky nenosí Ježiško a nie sú nijak poškodené. Takže je čisto na Vašom postoji, ako ku tomu pristúpite.

Každú fantáziu netreba vyvracať, pretože vďaka nej sa krásne buduje tvorivosť.

Ak však príde od dieťaťa priama otázka, lepšie je mať nachystanú priamu, ale diplomatickú odpoveď. Aj keď v týchto veciach, keď dieťa dozreje a magickosť "pominie", nemá tendenciu rodičom "klamstvá" vyčítať, sami vnímajú to čaro aj zmysel.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Jana Vranková
www.magneb6.sk

“Horčík a vitamín B6 prispievajú k zníženiu únavy a vyčerpania, k správnej funkcii psychiky a k správnemu fungovaniu nervového systému.”