Dobrý deň,
môj 7-ročný syn je v podstate veľmi šikovný, chápavý a vo svojej podstate "poslušný".
Môj pocit je, že nevie spracovávať emócie hnevu. V škole ho chvália, vraj je tichý a netreba mu nič vravieť viac ako raz. Doma mám s ním problém, keď vybuchne hnevom (nedostane cukríky, nejde hneď kam chce ísť on, musí čakať, kážem najskôr popratať...). Vtedy má tendenciu biť staršiu sestru. Naozaj ju je schopný biť s päsťami. Rozbíja veci (dvere sú sama diera, všetko zničené), alebo sa zoberie sám a ide kam chce, aby nemusel čakať.
Ak sa mu venujem naplno, je to úžasné dieťa. Mám však dve deti, sú úlohy, učiť sa treba, chodím do práce. S deťmi som sama. V podstate od druhého mesiaca jeho života žil v našich hádkach.
Chodili sme aj ku psychologičke, ale veľmi to nepomohlo. Nemala by som problém ísť k inej, ale nemám poňatia, ktorá by nám pomohla. On si uvedomuje ako sa správa. Sám chce zmenu a vadí mu, že sa nevie ovládať.
Ako docieliť, aby sestru nebil a nerozbíjal veci?
Mám pocit, že nie som dôsledná a občas uvažujem, že je to tým, že nemáme nijako stanovené hranice a v škole sú. Stanoviť hranice viem, ale neviem ako zabezpečiť, aby ich dodržiaval. Keď sa raz rozhodne, že neuprace, tak neuprace.
Ako ho donútim dodržať hranicu, aby si nerobil po svojom?
Ako "donútim" dieťa tieto pravidlá dodržiavať?
Na koho sa obrátiť v okolí Piešťan?
Ďakujem
Dobrý deň,
to, čo nám, ľuďom, pomáha dodržiavať pravidlá a hranice, sú väčšinou dôsledky. Skúste si so synom nastaviť jasné pravidlá spoločne, zároveň s dohodou, čo bude nasledovať po ich prekročení.
Keďže sám cíti, že to, čo sa s ním deje, nie je v poriadku, je výborný začiatok. Môžete vyskúšať dohodnúť si aj spôsob komunikácie pri ukladaní nejakých povinností. Niečo v zmysle, že budete obaja vedieť, že keď poviete "palacinka", tak sa má sústrediť na to, aby ho emócie nezahltili - teda skôr ako prídu naplno. Taktiež možnosť kompromisu býva v tej chvíli fajn: "Ešte 5 min sa pohraj a potom prosím urob toto".
Skúste mu tiež dať možnosť inej ventilácie hnevu, keď už príde - vankúš, prípadne fyzická aktivita.
Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Jana Vranková
www.magneb6.sk
“Horčík a vitamín B6 prispievajú k zníženiu únavy a vyčerpania, k správnej funkcii psychiky a k správnemu fungovaniu nervového systému.”