Môže krčná chrbtica spôsobovať bolesť na hrudníku a tlačenie na ostatné orgány v tele?

Zodpovedané
29. sep 2022

Dobrý deň,

cítim bolesť na hrudníku.

Môže krčná chrbtica spôsobovať bolesť na hrudníku a tlačenie na ostatné orgány v tele?

Ďakujem

Dobrý deň,

o aký typ bolesti sa jedná? Od toho veľmi závisí jej pôvod.

Ak je bolesť skôr pálivá a rozptyľujúca, tak to má priamy súvis s krčnou chrbticou.

Ak je bolesť skôr tlaková a máte pocit ako keby ste mali kameň na hrudi, tak sa jedná o prílišné stlačenie tejto oblasti.

Vo svojej podstate to vychádza tiež z krčnej chrbtice, ale nie v zmysle vážneho problému typu “nález”. Ramenné kĺby a lopatky budú “kolabovať” do vnútra/vpred a to spôsobuje nadmerné tlačenie v hrudnej oblasti.

Ak chcete tento tlak uvoľniť, treba “otvoriť” hrudný kôš. To sa dá cez uvoľnenie ramien a následné aktivovanie svalov okolo lopatiek tak, aby ramená, lopatky a aj chrbtica ostali vo svojej uvoľnenej polohe. Tým pádom ostane hrudný kôš roztiahnutý a uvoľnený.

Výskúšajte si ľahnúť na chrbát. Nohy mierne pokrčíte. Ruky si uložte zhruba 45 stupňov od tela. Spojte lopatky k sebe (mala by sa vám vytvoriť mierna priehlbina v krížoch)
Počas toho ako udržujete lopatky spojené, zatlačíte lakte čo najsilnejšie do zeme s dôrazom na to aby Vám ramená nevyskočili do hora a aby sa lopatky neuvoľnili. Takto tlačíte cca 12 - 16 sekúnd a opakujete 3/4 série - podľa pocitu.

Toto Vám pomôže hrudný kôš otvoriť a zároveň aktivovať medzilopatkové svaly tak, aby držali ramená, lopatky aj chrbticu v uvoľnenej pozícii.

Budem rád, keď mi dáte vedieť ako Vám to pomohlo.

S pozdravom

Oskar Fatul
pohybový špecialista
www.fatul.sk
+421 911 675 401
mail: oskar@fatul.sk
“Liečenie vlastným pohybom”