Súčinnosť liekov Sumamed a Ditustat

Zodpovedané
13. okt 2018

Dobrý večer,

dnes mi predpísali Sumamed. Mám však prudké záchvaty kašľa. Cez deň to nejak zvládam ale v noci som z toho veľmi vyčerpaná. Môžem si na noc dať Ditustat?
Lekárka mi predpísala 2 balenia Sumamedu s tým, že ho mám užívať vkuse 6 dní. Neublíži mi tento posup? Pokiaľ viem, štandartne sa podáva 3 dni-4dni a po pauze v užívaní opäť 3 dni.

Ďakujem veľmi pekne

Dobrý deň,
máte pravdu Sumamed sa väčšinou podáva 3 dni po sebe a potom sa až po niekoľkých dňoch opäť opakuje liečba. Avšak ak lekár určil, že máte silné bakteriálne ochorenie, môže zvoliť aj takúto schému liečby. Nemajte obavy neublíži vám ani 6 dňová dávka. V nešnej dobe sú totiž mnohé baktérie tak zmutované, že lekári zo skúsenosti zvyšujú dávky antibiotík.

Každopádne si kúpte k týmto antibiotikám probiotiká, aby vám nespôsobili nejaké tráviace ťažkosti. Dnes je ich v lekárňach na výber mnoho, užívajte ich v dvojhodinovom odstupe od antibiotík.

Čo sa týka Ditustatu, tak ak máte suchý dráždivý kašel, tak si ho kľudne môžte dávať aj 3x krát denne po 50 kvapiek. Ak však vykašliavate aj nejaké hlieny a teda kašel je vlhký zvoľte niečo na vykašliavanie, napríklad Bromhexin.

Dusiť vás môže aj z toho že máte zapalené hrdlo a teda sliznica je podráždená a vysušená. Vtedy je dobré ak počas dňa cmúľate pastilky na zvlhčenie sliznice, napríklad Hydro pastilky z Generiky, ktoré obsahujú kyselinu hyalúronovú a teda regenerujú sliznicu. Rovnako netreba zabúdať ani na starý overený recept, a to kloktanie slanej vody 😉
Taktiež vám odporúčam na rýchlejšie uzdravenie čaj z čerstvého zázvoru s medom, prípadne čaj Tatranská priedušková zmes.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová