Sirup Trifed expetorant a ospalosť pri jeho užívaní

Zodpovedané
16. okt 2018

Dobrý deň,

Moja 2,5 ročná dcérka berie 2. deň Trifed sirup a je z neho unavená, ospalá a len plače. Zatiaľ nejako nezabral, kašeľ má stále. Ako dlho trvá, kým tento sirup zaberie?
A zároveň sa chcem spýtať, či by nebolo vhodné tento sirup radšej vysadiť, keď na neho reaguje týmto vedľajším účinkom.

Ďakujem veľmi pekne

Dobrý deň,

v prvom rade závisí, čo vašu dcérku trápi, keď lekár zvolil práve tento sirup.

Rozoberme si zloženie sirupu Trifed expektorant:

  • Triprolidíniumchlorid je proti alergii, teda sennej nádche. To je zložka, ktorá spôsobuje vašej dcérke ospalosť, ktorú potrebujete vylúčiť.

  • Pseudoefedrín je na upchatý nos, opuch sliznice. Túto zložku viete jednoducho nahradiť kvapkami do nosa. Pre detičky je vhodný s podobným účinkom Nasivin 0,025%, ktorý navyše tiež pôsobí aj proti nádche.

  • Guajfenezín je na vykašliavanie. Predpokladám teda, že lekár určil, ze jej soplíky zatekajú do hrdla. Túto zložku viete jednoducho nahradiť sirupom Robitussin expectorant s rovnakou účinnou látkou.

Ak je to s vašou dcérkou na nevydržanie, skúste nahradiť liek vhodnými alternatívami, ktoré som popísala vyššie. Ak sa jej však stav zhorší, prosím, opätovne navštívte lekára.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová