Prečo sa nesmie Dexametazón deliť?

Zodpovedané
4. dec 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom Dexametazónu 0,5 mg. Dočítala som sa, že sa nesmie deliť, hrýzť, rozpúšťať. Ale pri silnejšej gramáži nie je takéto upozornenie. Párkrát sa mi stalo, že akonáhle som tabletku hneď nezapila, tak sa mi veľmi rýchlo značná časť rozpustila v ústach.

Má v takomto prípade rýchlejší nástup účinku, alebo má nedostatočný účinok?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak má pacient predpísané menšie množstvo ako 0,5 mg používa sa iná lieková forma ako tablety. Tablety s vyšším obsahom účinnej látky ako je napr. 10 mg je možné deliť.

Účinok bude ten istý, nemusíte sa obávať.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut