Nezmení sa účinnosť lieku Rytmonorm?

Zodpovedané
9. aug 2024

Dobrý deň,

môj skoro trojročný syn musí užívať 3x denne Rytmonorm proti arytmii, má odporučenú dávku 3,5 mg na kg hmotnosti. Keď mu idem dať predpísať lieky, tak ho musím odvážiť a kardiologička mu vypočíta a predpíše potrebnú dávku a v lekárni nám to potom farmaceut pripraví. Vyrába sa iba gramáž 150 mg a viac. Musí to rozdrviť na prášok a potom to naváži a nadavkuje do toboliek. Podávam mu to tak ako to robili aj v nemocnici: Do striekačky natiahnem glukózu (sirupovú vodu, džús - proste niečo sladké, čo prekryje tu horkú chuť lieku). Na striekačke zapchám koniec a zvrchu opatrne vyberiem piest. Otvorím tobolku a jej obsah. Liekový prášok vysypem do striekačky, vrátim piest a následne obsah striekačky vstreknem synovi do úst. Tak mám zaručene, že užije celý obsah.

Od septembra by mal syn nastúpiť do škôlky. Spočiatku ho kvôli liekom nechceli ani vziať, nakoniec sa dala riaditeľka nahovoriť, že to skúsia - teda sú ochotní mu tu obednú dávku podať v škôlke. Zatiaľ teda nevedia, že akým spôsobom mu tie lieky pripravujem a podávam, riaditeľke som to nechcela zatiaľ vysvetľovať.

Preto som rozmýšľala, že by som to učiteľkám uľahčila a pripravila to do striekačky už doma a oni by to len synovi vstrekli do úst. Len neviem, či sa nejako neovplyvní účinok toho lieku, ak by som to rozpustila v glukóze v striekačke už doma ráno o 6:00 hod a takéto rozpustené by to bolo až do cca 12tej kedy by syn užil dávku.

Farmaceut v našej lekárni povedal, že nevie zaručiť stálosť toho lieku ak by bol 6 hodín v glukóze v striekačke, keďže ten liek nebol testovaný ako sirup, len ako tabletke. Ale v podstate aj dávkovanie pre deti nie je v spc uvedené, keďže testovanie na deťoch je neetické. Nie sú dáta zo štúdií, ale reálne sa používa aj v pediatrickej populácii, keďže iné lieky nie sú.

Dá sa nejako zistiť, či môžem bezpečne takto ráno o 6 rozpustiť Rytmonorm prášok do glukózy a či sa do 12:00 nezmení účinnosť lieku?

Dá sa kontaktovať výrobca?

Zatiaľ je nereálne, aby syn užil celú tobolku aj s tým obalom. Má necelé 3 roky, neprehltne to tak vcelku.

Ďakujem

Dobrý deň,

farmaceut Vám odpovedal správne, môžete skúsiť v lekárni sa obrátiť a poprosiť o kontaktovania reprezenta z firmy, kde liek vyrábajú, ale pravdepodobne Vám otázku nezodpovedia. Jedine to zistíte tak, že o tak vyskúšate a budete sledovať, či sa synovi nezhoršuje stav.

Prajem vám všetko dobré!
PharmDr. Lenka Čorbová
farmaceutka
IG: doktorka_farmacie