Načo slúžia antihistaminiká?

Zodpovedané
8. feb 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom antihistaminik. Na aký účel slúžia?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

Antihistaminiká sú látky, ktoré blokujú uvoľnenie Histamínu. Histamín je biologicky aktívna látka nachádzajúca sa v bunkách kože, telesných dutinách, v pľúcach, cievach a v sliznici žalúdka. Uvoľňuje sa pri mechanickom alebo chemickom poškodení tkaniva, pri zápale a pri imunologických podnetoch.

Antihistaminiká sú lieky, ktoré sa používajú najčastejšie na alergiu a zmierňujú jej príznaky. Príznakmi alergie sú napríklad opuch, začervenanie kože, svrbenie, nádcha ale aj náhle zúženie priedušiek. Ich častým nežiaducim účinkom je ospalosť.

Ďalší rad antihistaminík tvoria liečivá, ktoré blokujú histamín výlučne v žalúdku. Nadmerné vylučovanie histamínu v žalúdku spôsobuje zvýšenú sekréciu žalúdočnej štavy, čo je často spájané s bolesťami žalúdka, prípadne aj s vredmi.

Posledným typom antihistaminík sú liečivá používané pri Menierovej chorobe. Toto ochorenie je spojené s nadbytkom teutiny vo vnútornom uchu. Prejavuje sa ako závraty, tinnitus, pocit tlaku v uchu, zhoršenie sluchu.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová