Možný zápal močových ciest a antibiotiká bez dôkladných vyšetrení. Treba čakať na výsledky?

Zodpovedané
14. feb 2024

Dobrý deň,

od minulého týždňa ma bolí v oblasti ľavého bedra a štípe má pošva (ale len z vonka). Dnes som bola u obvodného a mala som CRP 11, moč poslal na rozbor (výsledky budú asi v pondelok). Podľa testu (zatlačenia na istých miestach) vylúčil zápal obličiek. Predpísal mi antibiotiká Biseptol na 7 dní. Vraj ak je to zápal močových ciest, nech sa nedostane na obličky. Ráno som aj užila jednu dávku.

Mám z toho zmiešané pocity, či by nebolo lepšie s užívaním počkať až na výsledky moču. Bola som poobede aj na gymekológii a pošvu mám trochu začervenanú, ale žiaden iný gynekologický problém nemám. Tiež mi zobrali kultiváciu.

Čo si o tom myslíte?

Počkali by ste s užívaním antibiotík až na výsledky moču a kultivácie?

Vadí, keď som si už dala jednu dávku?

Nebude to mať nejaký negatívny účinok, ak sa naozaj potvrdí nutnosť antibiotík a začnem ich brať budúci týždeň?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem Vám za otázku.

Antibiotiká užívajte ako Vám odporučil Váš lekár. Nečakajte s liečbou, nakoľko ak je tam zápal môže sa Vám rozšíriť. Biseptol je jeden z liekov voľby pri zápaloch močových ciest.

Prajem vám všetko dobré!
PharmDr. Lenka Čorbová
farmaceutka
IG: doktorka_farmacie