Môžem užívať Uniflox, Azithromycin, Elocom, Rupatadine na začiatku tehotenstva?

Zodpovedané
20. feb 2024

Dobrý deň,

s priateľom sa snažíme o bábätko a tento mesiac som si odsledovala ovulačnými testami ovuláciu. Začalo ma bolieť ucho a včera som bola u ORL lekára. Predpísal mi Uniflox, Azithromycin, Elocom, Rupatadine. Menštruáciu mám dostať o 7 dní, ale mám v sebe taký nepokoj, že čo ak sa zadarilo a beriem tieto lieky aby to nejako neublížilo.

Môžem všetky tieto lieky užívať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem Vám za otázku.

Spomenuli ste lekárovi, že sa snažíte o bábätko predtým než Vám predpísal lieky?

U daných liekov sa preventivne neodporúča ich užívať práve kvôli chýbajúcom údajom o použití v tehotenstve.

Uniflox máte do nosa alebo do oka?

U Rupatadíne štúdie na zvieratách nepreukázali priame alebo nepriame škodlivé účinky na graviditu, embryonálny/fetálny vývoj, pôrod alebo postnatálny vývoj.

Pri Azitromycíne sa nepotvrdili u zvierat nežiadúce účinky na plod, aké u tehotných žien štúdie chýbajú, preto sa azitromycín má používať počas gravidity, len ak prínos liečby prevažuje nad rizikom.

Elocom je lokálne aplikovaný, pričom jeho vplyv na plod závisi od doby používania, plochy na ktorú sa aplikuje a častosti používania.

Prajem vám všetko dobré!
PharmDr. Lenka Čorbová
farmaceutka
IG: doktorka_farmacie