Môžem užívať liek Nolpaza 40 mg počas dojčenia?

Zodpovedané
19. feb 2022

Dobrý deň,

mám reflux a zistený helikobakter. Doktor mi predpísal Nolpazu a trojkombináciu antibiotík, ktoré momentálne nemôžem užívať, lebo dojčím 11 mesačného synčeka. Ohľadom Nolpazy 40 mg povedal, že ju počas dojčenia môžem.

Stretla som sa tiež s názorom, že by som radšej nemala ani tú Nolpazu užívať. Mám aj strašné bolesti na hrudi, lebo všetka tá kyselina a potrava sa mi neustále vracia do pažeráka.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

pantoprazol ako účinná látka lieku Nolpaza sa vylučuje do materského mlieka. Z uvedeného dôvodu pri rozhodnutí o prerušení dojčenia, alebo prerušení/zdržaní sa liečby Nolpazou 40 mg je potrebné vziať do úvahy prínos dojčenia pre dieťa a prínos liečby týmto liekom pre ženu.

Ak Vám bolo odporúčané počkať s liečbou Helicobactera, minimálne by som určite riešila Vaše potiaže s refluxom. Existujú aj iné možnosti okrem Nolpazy, bezpečné počas dojčenia.

Pacienti majú veľmi dobré skúsenosti a antirefluxným sirupom Gastrotuss. Mechanickým účinkom bráni regurgitácii (návratu žalúdočného obsahu).
Pomáha aj pri pocite diskomfortu (pálenie, kašeľ, bolesť na hrudi), ktoré sú dôsledkom zvýšenej kyseliny.

Odporúčam obsah jedného vrecka užiť po každom jedle a pred spaním.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut