Môžem si dnes zaviesť úplne nový krúžok, alebo mám počkať do ďalšej menštruácie?

Zodpovedané
2. sep 2019

Dobrý deň,

užívam vaginálny krúžok Ornibel a včera večer mi vypadol pri potrebe do wc. Išlo o prvý týždeň cyklu. Bola som na dovolenke a až dnes sa vraciam domov.

Môžem si dnes zaviesť úplne nový krúžok, alebo mám počkať do ďalšej menštruácie?

Ďakujem

Dobrý deň,

je potrebné postupovať podľa pokynov v pribalovom letáku:

Ak bol Ornibel mimo pošvy viac ako 3 hodiny počas 1. alebo 2. týždňa používania alebo existuje podozrenie, že bol mimo pošvy viac ako 3 hodiny počas 1. alebo 2. týždňa používania, kontraceptívna účinnosť sa môže znížiť.

Žena si musí opätovne zaviesť krúžok hneď, ako si spomenie. Kým Ornibel nebude v pošve nepretržite 7 dní, musí sa používať bariérová metóda, ako napr. prezervatív.

Čím dlhší čas bol Ornibel mimo pošvy a čím bližšie je to k obdobiu bez krúžku, tým vyššie je riziko gravidity.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová