Môže väčšia dávka vitamínu C uškodiť detským obličkám alebo žalúdku?

Zodpovedané
19. mar 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom vitamínov pre deti v predškolskom a školskom veku (5 - 6 rokov). Zaujíma ma obzvlášť dávka vitamínu C, keďže sa ním vraj dieťa nemôže predávkovať. Stretávam sa s rôznymi odporúčaniami lekárnikov, kedy jeden radí nepresiahnuť 125 mg/deň, iný odporúča kľudne užívať aj 500 mg.

Aké vysoké dávky však môžu už škodiť žalúdku a obličkám?

Ďakujem

Dobrý deň,

stretnúť sa môžete s rôznymi odporúčaniami, tak ako píšete.

Ja osobne zastávam názor, že dieťa v tomto veku by malo prijať 100 - 200 mg vitamínu C denne. Dávku môžete pokojne rozdeliť, kedže telo dokáže najlepšie využiť malé dávky vitamínu C.

Vysoký príjem vitamínu C spôsobuje zníženie hladiny cukru v krvi, nadmerné vstrebávanie železa a zaťažuje pečeň. Príjem nad 4 g spôsobuje vznik obličkových kameňov.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut