Môže sa vitamín D užívať celoročne?

Zodpovedané
22. nov 2023

Dobrý deň,

mohla by som Vás poprosiť o informáciu ohľadom dlhodobého podávania vitamínu D pre 3,5-ročné dieťa. Berie DeVit 2 kvapky denne v podstate celoročne s pár malými prestávkami. Takto pred rokom nám boli robené odbery a výsledok bol 90 nmol/l z optimálnej hladiny vitamínu D 75 - 200 nmol/l. Výrobca odporúča 2 kvapky, pričom jedna kvapka obsahuje 480 IU (12 μg), čiže spolu 960 IU. Teraz som čítala, že odporúčaná denná dávka je podľa EU legislatívy pre deti stanovená na 10 mikrogramov – 400 IU.

Mohlo prísť k predávkovaniu?

Nie sú to príliš veľké dávky?

Môže sa D užívať v podstate celoročne?

Počas leta sa držíme väčšinou v tieni, resp. vonku sme iba doobeda a potom až v podvečer.

Ďakujem

Dobrý deň,

Vitamín D Vám kontrolovali a jeho hladina bola v norme. Nemyslim si, že by mohlo dôjsť k predávkovaniu. Tie dávky nie sú privysoké, výrobca odborúča 2 kvapky na deň od 12 mesiacov. Dcérka má 3,5 roka.

Kľudne ho môžete podávať celoročne.

Prajem vám všetko dobré!
PharmDr. Lenka Čorbová
farmaceutka
IG: doktorka_farmacie