Môže dieťa užívať magnézium vysypané z tobolky?

Zodpovedané
23. aug 2022

Dobrý deň,

mám 3-ročného syna, ktorému nedávno diagnostikovali autizmus. Mal zlé obdobie a chceli sme nasadiť magnézium na upokojenie nervozity.

Môže brať magnézium vysypané z tobolky do vody?

Lieky mi prehltnúť nechce, tak sme doteraz vždy riešili sirupom. Magnézium tekuté je na chuť hrozné a to mi nechce. Počula som, že vraj sa nesmie narúšať obal toboliek. Vraj môže spôsobiť bolesti brucha, keď sa to dostane do čriev.

Je to pravda?

Ďakujem

Dobrý deň,

obal sa nesmie narúšať v prípade, ak kapsuly obsahujú liečivo, ktoré by dráždilo žalúdok - resp. by kyslý obsah žalúdka znižoval jeho účinnosť.
V takom prípade je ale uvedené, že ide o gastrorezistentné (enterosolventné) kapsuly.

V prípade magnézia ale ani jeden z uvedených prípadov neplatí. Pokojne teda kapsulu otvorte.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut