Môže bábätku ublížiť vyššia dávka kyseliny listovej?

Zodpovedané
16. apr 2020

Dobrý deň,

otehotnela som pomocou IVF a ešte pred celým procesom nasadená kyselina listová - acidum folicum, v ktorej je obsiahnuté 10 mg listovky. Neviem, prečo mi bolo nasadené toto množstvo denne. O žiadnej mutácii neviem a neobjavili sa u mňa a ani v rodine v minulosti žiadne malformácie plodu.

Vzhľadom na to, že mi bolo už od počiatku veľmi zle, tak príjem ovocia a zeleniny bol takmer na nule. Nechcela som ponechať nič na náhodu a v lekárni som kúpila ešte na odporúčanie od lekárky tehotenske vitamíny Yarilo Einstein a potom GS Mamavit s DHA a EPA. Pán magister v lekárni ma upokojil, že prípadný prebytok sa vylúči močom a že nevadí, keď obidva lieky budem kombinovať. Preto som ich brala celý prvý trimester.

Teraz som náhodou narazila na článok, ktorý pred prebytkom listovky varuje. Dokonca udáva za hraničné množstvo i len to, ktoré bolo obsiahnuté iba v samotnom GS Mamavit. A ja brala každý deň 800 mikrogramov z multivitamínu a 10 mg, tzn. 10 000 mikrogramov z Acidum Folicum. To je skoro 20x vyššia, než odporúčané množstvo pre tehotné ženy.

Mohlas som totuto dávkou ublížiť bábätku?

Podľa článkov síce listovka vo zvýšenej dávke vývojovým chybám zabraňuje, ale takto extrémne dávky vraj telo vylúčiť samo nevie a zostáva v krvnom obehu.

https://www.tevapoint.cz/tehotne-zeny-by-si-v-l...

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

kyselina listová je vitamín B9, ktorý je rozpustný vo vode, preto by sa nadbytok, ktorý telo nedokáže spotrebovať mal vylúčiť močom.

Samozrejme, každá štúdia má niečo do seba, z tejto mi však vyplýva, že ženy užívali vysoké množstvo kyseliny listovej počas celého tehotenstva a to je tiež veľký rozdiel.

Vy máte za sebou len prvý trimester podľa toho čo píšete. Zredukujte si množstvo kyseliny listovej a podľa môjho názoru by sa bábätku nemalo nič stať.

Kyselina listová 800

Kyselina listová 800 je výživový doplnok pre zdravý priebeh tehotenstva.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová