Mohlo dvojročnej dcérke uškodiť preventívne podávanie Ferrofruitu?

Zodpovedané
7. mar 2022

Dobrý deň,

po dvoch krvných odberoch nám vyšla anémia u dvojročnej dcérky. Preventívne som podávala Ferrofruit. Asi 2 - 2,5 mesiaca brala z toho po 1 ml denne (niektoré dni boli vynechané).

Mohol jej nejakým spôsobom uškodiť?

Včera som sa dozvedela, že viac železa je horšie ako menej.

Ďakujem

Dobrý deň,

dcérke ste určite neuškodili.

Pri Ferrofruits výrobca odporúča dávkovanie až nad 3 roky, ale zloženie je v poriadku (5 ml obsahuje: višňová šťava 0,5 g, jablková šťava 0,3 g, Fe2+ 7 mg, vitamín C 18,9 mg) aj pre mladšie dieťa.
Pre deti v tomto veku je doporučená denná dávka železa do 9 mg.

Nepoznám presné výsledky a zároveň mi chýba informácia o strave dcérky - mäso, vajcia, strukoviny - tieto potraviny sú bohatým zdrojom železa, konzumuje ich dostatok?
Podľa môjho názoru môžete v dávkovaní sirupu pokračovať aj vo vyššej dávke. Odporúčam to ale samozrejme prekonzultovať s pediatrom, ktorý presne pozná zdravotný stav dcérky.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut