Mohla bábätku uškodiť kyselina listová?

Zodpovedané
14. jan 2022

Dobrý deň,

som v 16. týždni tehotenstva a od 5. týždňa užívam kyselinu listovú 1000ug 1 tbl denne. Teraz čítam článok, že v tehotenstve sa odporúča denná dávka 400 až 800ug a u detí matiek, ktoré užívali vyššie dávky kyseliny listovej sa viacnásobné zvýšil výskyt autizmu. Trochu som sa zľakla, či som v tomto smere nemohla môjmu bábätku uškodiť. Sestrin syn je autista.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemusíte sa obávať.

Kyselina listová je vitamín rozpustný vo vode. Nadbytok, ktorý telo nedokáže spracovať sa vylúči močom. 800 ug je približná odporúčaná dávka, pri ktorej sa berie ohľad na další príjem kyseliny listovej v potrave.

Okrem toho existujú prípravky ako napr. Jamieson Kyselina listová 1000 µg, pri ktorom sám výrobca uvádza vhodnosť užívania počas tehotenstva.

V článku, ktorý spomináte mali na mysli určite mnohonásobne vyššie dávky kyseliny listovej počas celého tehotenstva.

Kyselina listová 800

Kyselina listová 800 je výživový doplnok pre zdravý priebeh tehotenstva.

Jamieson Kyselina listová 1000 mcg

JAMIESON KYSELINA LISTOVÁ 1000 MCG (100 tbl) prispieva k rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva, k syntéze aminokyselín, k optimálnej tvorbe krvi a k správnej látkovej premene homocysteínu. Podporuje imunitný systém, psychickú rovnováhu, posilňuje organizmus, odstraňuje únavu a zohráva dôležitú úlohu v procese delenia buniek.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut