Mám užívať Prednison, Cavinton a Nolpazu. Musím prestať dojčiť?

Zodpovedané
10. jan 2024

Dobrý deň,

boli mi predpísané lieky na 7 dní kvôli problémom so sluchom: Prednison 20 mg (3-0-0), Cavinton Forte (1-1-0) , Nolpaza (1-0-0). Dojčím synčeka, ktorý má o týžden 20 mesiacov.

Je naozaj nevyhnutné prestať kvôli týmto liekom dojčiť?

Je možnosť dojčiť s časovým odstupom 4 hodín po Prednisone?

Ako je to s Cavinton Forte a Nolpazou?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem Vám za otázku.

Je známe, že systémovo podávané kortikosteroidy sa vylučujú do materského mlieka.

Vystavenie dojčaťa Prednisonu môže viesť k potlačeniu rastu, interferencii s endogénne vytváranými kortikosteroidmi alebo ďalším nežiaducim účinkom. Pri podávaní 20 mg Prednisonu raz alebo 2x denne matke sú dojčatá vystavené minimálnemu množstvu kortikosteroidov. Dávka prijatá dojčaťom sa môže minimalizovať tým, že sa nedojčí 3 až 4 hodiny po užití Prednisonu. Po starostlivom zvážení prínosu dojčenia pre dojča alebo prínosu liečby pre matku sa má rozhodnúť, či ukončiť dojčenie a pokračovať v liečbe, alebo prerušiť/ukončiť liečbu.

Cavinton sa vylučuje do materkského mlieka. Nakoľko sa vylučuje a spoľahlivé údaje o jeho účinkoch na dojčatá nemáme k dispozícii, dojčiacim matkám sa nesmie liek podávať.

V štúdiách na zvieratách sa preukázalo vylučovanie pantoprazolu do materského mlieka. Nie sú k dispozícii dostatočné informácie o vylučovaní pantoprazolu do ľudského mlieka, ale jeho vylučovanie do materského mlieka žien bolo zaznamenané. Riziko pre novorodencov/dojčatá nie je možné vylúčiť.

Prajem vám všetko dobré!
PharmDr. Lenka Čorbová
farmaceutka
IG: doktorka_farmacie