Ktoré konkrétne žlčové kyseliny sú vhodné po operácii žlčníka?

Zodpovedané
2. sep 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať ohľadom žlčových kyselín. Som skoro 7 mesiacov po laparoskopii žlčníka, mám počiatočnú steatózu pečene a astmu ponámahovú s alergiou na chlad. Keď zjem niečo, čo má viac tuku, tak hneď mám veľké bolesti brucha a hnačkujem. Bolia ma aj vetry. Mám 83 kg, výšku 160 cm a 33 rokov.

Poradili mi, že si môžem kúpiť žlčové kyseliny a jesť ich pred jedlom, kde je trocha viac tuku.

Vedeli by ste mi poradiť aké?

Beriem aj pestrec mariánsky kvôli pečeni, raz v tabletkovej forme a raz pomletý, ktorý zapíjam vodou. Lekár hovorí, že to musí prejsť a zvyknúť si telo, že ten žlčník nemám. Cítim sa veľmi unavená,vyčerpaná a nič ma nebaví od operácie.

Viete mi poradiť aj dávkovanie v kombinácii s pestrecom mariánskym?

Ďakujem

Dobrý deň,

je potrebné informovať sa u lekára. Existuje napr. Ursodeoxycholová kyselina, ktorá je viazaná na lekársky predpis.

Prajem vám všetko dobré!
PharmDr. Lenka Čorbová
farmaceutka
IG: doktorka_farmacie