Je rozdiel medzi doplnkami výživy, čo sa týka vstrebateľnosti?

Zodpovedané
5. nov 2022

Dobrý deň,

rada by som sa informovala ohľadom rozdielov medzi lipozomálnymi a tabletkovými doplnkami výživy.

Je vstrebateľnosť u tabliet 20% a u lipozomálnych 90%?

Nie je to len marketingový ťah?

Ďakujem

Dobrý deň.

nejde o marketingový ťah.

Lipozomálne vitamíny využíva telo v maximálnej možnej miere.

Príkladom je štúdia s vitamínom C, ktorú uvádzate aj vy. Po prijatí klasickej tabletkovej formy vitamínu C sa vstrebe približne 20%, zvyšok sa vylúči močom. Zatiaľ čo lipozomálny vitamín C dosahuje vstrebateľnosť 90%.

Pre zjednošené vysvetlenie si lipozom predstavte ako guľu. V jej vnútri sa nachádza napr. vitamín C (hovoríme o nosiči vitamínu). Tento útvar je schopný dopraviť vitamín alebo liečivo na požadované miesto v organizme. Tým sa výrazne zvýši vstrebateľnosť a teda aj účinnosť.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut