Je liek Brintellix bezpečný v tehotenstve?

Zodpovedané
16. mar 2019

Dobrý deň,

pred tehotenstvom som brala Brintellix 10 mg 1,5 tbl (15mg) denne. Potom som ho vysadila, ale v 20. týždni tehotenstva som ho musela začať brať, lebo som mala hrozné stavy. Psychiater a aj gynekológ s tým súhlasí, že lepšie brať ako byť stále v strese.

Aký máte názor na tento liek?

Je to bezpečné počas tehotensta a je možné s ním aj kojiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

Ja súhlasím s nimi. Ak si to stav pacientky vyžaduje, tak radšej užívať, lebo ak sa nebudete liečiť, tak to môže viac ohroziť bábätko. Lekári pri takých to liekoch vždy porovnavajú či prevyšuje prínos liečby nad rizikom pre plod.

Čo sa týka kojenia, tak sa neodporúča. Ale po pôrode tiež musia lekári určiť či budete radšej užívať lieky alebo dojčiť. To zasa musia posúdiť podľa Vášho stavu po pôrode, pretože sa môže meniť a takisto podľa stavu dieťatka.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová