Je bolesť pŕs vedľajší účinok lieku Utrogestan?

Zodpovedané
1. júl 2024

Dobrý deň,

beriem Utrogestan v tabletkovej forme od 17. dňa cyklu po dobu 10 dní. Vždy po dobratí mi menzes prišiel do 2 dní, takže som mala 28. - 29-dňový cyklus.

Teraz som mala menštruovať v pondelok (17.6.) a menštruácia nikde. Mešká mi 7 dní. Pociťujem silnú bolesť pŕs.

Ide o vedľajší účinok Utrogestanu?

Ďakujem

Dobrý deň,

medzi nežiadúce účinky lieku patria:
U niektorých pacientok sa 1 - 3 hodiny po perorálnej aplikácii môže vyskytnút' somnolencia a závraty.

V týchto prípadoch je niekedy možné znížit', resp. upravit' dávkovanie: v priebehu 12 - 14 dní sa aplikujú 2 kapsuly večer alebo sa má prejsť na vaginálnu aplikáciu.

Zmeny menštruačného krvácania alebo skrátenia cyklu - odporúča sa užívanie lieku neskôr v priebehu cyklu ( napr. začatie liečby na 19. deň cyklu namiesto 17. dňa). Tieto účinky sú zvyčajne prejavom predávkovania.

Vaginálna aplikácia:

V priebehu klinických sledovaní neboli pozorované žiadne prejavy lokálnej intolerancie / výtok, pruritus, dráždenie/ ani žiadne systémové nežiaduce účinky /somnolencia, vertigo/.
Bolesť pŕs tam nie je zahrnutá.

Prajem vám všetko dobré!
PharmDr. Lenka Čorbová
farmaceutka
IG: doktorka_farmacie