Je Biseptol antibiotický liek?

Zodpovedané
18. feb 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom lieku Biseptol.

Je to antibiotikum?

V príbalovom letáku to nie je doslova napísané.

Má sa pri streptokoku v hrdle užívať 7 alebo 10 dní?

Dcérke má 5 rokov a bol jej predpísaný Luivac. Čítam, že je to zmes bakteriálnych lyzátov.

Nemôže sa dcérke počas užívania zhoršiť stav?

Nemôžu dané baktérie vyvolať zase ochorenie?

Ďakujem

Dobrý deň

áno, Biseptol je dvojzložkové antibiotikum (obsahuje sulfametoxazol a trimetoprim).
Dĺžku liečby musí určiť lekár.

Bakteriálne lyzáty patria medzi imunostimulanciá, tzn. látky, ktoré zvyšujú imunitnú odpoveď organizmu. Častice baktérií obsiahnuté v lieku nie sú schopné vyvolať ochorenie, resp. zhoršiť prebiehajúce ochorenie. Vstrebávajú sa črevnou stenou a postúpia k bunkám imunitného systému nachádzajúcich sa v čreve. Po ich spracovaní dochádza k tvorbe obranných mechanizmov v celom imunitnom systéme, vrátane dýchacej sústavy.

Lekári ho predpisujú často aj súčasne s antibiotikami. Pacienti zväčša liečbu znášajú dobre, bez komplikácií.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut