Je bezpečné dlhodobejšie užívanie Helicidu v tehotenstve?

Zodpovedané
22. nov 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Už dlhšie pred tehotenstvom som trpela tráviacimi ťažkosťami ako je pocit plnosti, ťažoba na žalúdku po jedle, neustále grganie, nafukovanie, škvŕkanie a bublanie v žalúdku a pálenie zahy až v hornej oblasti žalúdka. Bola som objednaná aj na gastro, avšak otehotnela som. Termín mi zrušili, že mám prísť po pôrode.

Aktuálne som v 15. týždni a od začiatku tehotenstva trpím vyššie uvedenými ťažkosťam. Po 3 dňoch nevhodnej stravy sa mi to rapídne zhoršilo a žalúdok a záha ma páli nonstop po jedle a po všetkom mi je ťažko. Je to ako keby mi stálo jedlo v krku. Nepomáha mi na to nič. Skúsila som prírodné veci, Gaviscon, Rennie.

Jedine Helicid voľnopredajný 20 mg (14 ks balenie). Vybrala som však 3 balenia a následne som mala pauzu. Včera som nevydržala a dala som si tabletu opäť, pretože to pálenie a ťažoba je neustále a je to veľmi nepríjemné.

Môžem užívať Helicid aj dlhšiu dobu?

Viem, že je to jediný liek bezpečný aj v tehotenstve, no nikde sa neuvádza, či to musí byť nejako časovo limitované.

Ešte dodám, že na začiatku tehotenstva som skončila aj na pohotovosti. Tam mi povedali, že žiadne gastro vyšetrenie v tehotenstve nie je možné. Podľa popisu by vraj mohlo isť o reflux a tam mi bol odporučený Helicid. Obávam sa trocha nakoľko príznaky sedia aj na vredové ochorenie.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem Vám za otázku.

Helicid sa môže užívať počas tehotenstva.

Treba však myslieť, že pri dohodobej liečbe je možnosť zníženej absorpcie vitamínu B12 a tiež aj horčíka a železa a pod.

Odporúčam Vám problém konzultovať s gynekologičkou.

Prajem vám všetko dobré!
PharmDr. Lenka Čorbová
farmaceutka
IG: doktorka_farmacie