Citlivá pleť po lieku Isotretinoín

Zodpovedané
26. feb 2019

Dobrý deň,

mám 31 rokov a pred 5 mesiacmi som brala liek Isotretinoín na akné. Zostala mi tenká a citlivá pleť. Mám pocit akoby zostarla o 10 rokov.

Pleť som mala aj pred užívaním suchú so sklonom k žilkám (rozacea). Kožná mi predpísala krém s vitamínom A a D vyrábaný v lekárni. V letáku od liekov sa písalo, že koža môže byť 6 mesiacov citlivejšia.

Čo môžem užívať, aby som si dala pleť do poriadku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

krehkosť pokožky je jedným z vedľajších účinkov užívania Isotretinoinu. Celkovo liečba Isotretinoinom je veľmi agresívna.

Na obnovu krehkej suchej pokožky je veľmi dobrý balzam z rady Cicaplast od Laroche.

Na problém so žilkami, teda na redukciu veľkosti ciev a posilnenie ich stien je zasa vhodný Rosaliac AR intenzívny tiež od Laroche. Kozmetika od Laroche je vhodná na citlivú poškodenú pokožku pretože neobsahuje konzervanty, parabény, alkohol. Takisto je bez parfumu a farbív.

Keď pôjdete do lekárne určite Vám poradia podľa stavu Vašej pokožky, ktorý z týchto krémov bude vhodnejší, nakoľko neviem či viac máte problém so začervenaním alebo s krehkosťou kože po Isotretinoine.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová