Bezpečnosť kyseliny ibandrónovej pri liečbe osteoporózy

Zodpovedané
7. feb 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám 42 rokov a som 2 roky po odstránení vaječníkov kvôli endometrióze. Keďže som dostala osteoporózu, lekárka mi navrhla liečbu kyselinou ibandrónovou. A to injekčnou formou kvôli refluxu.

Mám však hrôzu z vedľajších účinkov. Som ťažká alergička a mala som po antibiotikách zápal tráviaceho traktu.

Existuje nejaká alternatíva?

Bolo mi povedané, že silnejší liek s minimom vedľajších účinkov sa dáva až po 2-3 zlomeninách. Posiťovňa ho vraj neschváli.

Je kyslenina ibandrónová veľká zaťaž pre organizmus?

Ďakujem

Dobrý deň,

kyselina ibandrónová pôsobí veľmi agresívne na tráviaci trakt, ale inak je to rovnaká záťaž pre organizmus ako mnoho ďalších liekov.

Treba sa skôr zamyslieť, že osteoporóza je závažná choroba, pri ktorej dochádza k ubýtku kostnej hmoty. Prevláda resorpcia kostnej hmoty, nad jej tvorbou a preto sú kosti čoraz slabšie a náchylnejšie k zlomeninám.

Výhodou však je, že sa užíva len 1 raz mesačne, pretože sa v kostiach dlho kumuluje. Pri injekčnom podaní sa dokonca vyhnete aj podráždeniu tráviaceho traktu.

Alergické reakcie sú len zriedkavé, ale radšej sa poraďte aj s alergologičkou, ktorá pozná Váš zdravotný stav.
Kyselina Ibandrónová inhibuje resorpciu kostnej hmoty.

Na liečbu osteoporózy sa potom používa biologická liečba monoklonnými protilátkami, ktorá je drahá, preto si často vyžaduje schválenie zdravotnej poisťovne.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová