Aké lieky sú vhodné na horúčku v prípade koronavírusu?

Zodpovedané
23. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom liekov pri koronavíruse.

Aké lieky sú vhodné na horúčku okrem Paralenu, ktorý je všade momentálne vypredaný?

Aké lieky sú vhodné proti bolesti?

Je v prípade koronavírusu povolené dojčenie?

Ak áno, aké lieky proti bolesti a na horúčku je možné podávať, keď dojčím?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

na horúčku môžte užívať všetky dostupné lieky s účinnou látkou paracetamol, Ibuprofén a s kyselinou acetylsalicylovou. Ak máte nejaké pridružené dlhodobé ochorenia (problémy s tlakom, srdcom, pečeňou), tak je namieste sa poradiť s lekárom, alebo lekárnikom o pre Vás najvhodnejšom lieku na horúčku.

Proti bolesti môžte takisto užívať všetky dostupné lieky, pokiaľ Vám to Váš zdravotný stav dovoľuje.

Verím, že dostupnosť liekov sa čoskoro vyrieši.

Dojčenie nie je problém v prípade koronavírusu. Pravdou je, že ak by ste sa nakazili vy ako matka, tak Vaše dieťa je už pravdepodobne nakazené tiež, nakoľko je stále s Vami. Nie je však dôvod prestať dojčiť. Zatiaľ sa vo svete ukazuje, že detičky vedia bez väčších komplikácii tento vírus prekonať.

Počas dojčenia je možné užívať lieky s obsahom paracetamolu. Ibuprofen sa tiež môže krátkodobo užívať počas dojčenia.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová