Aké lieky môžem použiť, keď som pozitívna na Covid-19?

Zodpovedané
2. jan 2022

Dobrý deň,

som v 15. týždni a od včera som pozitívna na Covid.

Aké lieky môžem v prípade zhoršeneho stavu použiť?

Zatiaľ ma trápi plný nos.

Je naozaj také nebezpečné používať sprej do nosa?

Morská voda mi vôbec nepomáha. Nikde som nenašla kvoli čomu sa nemôže sprej používať. Konkrétne Orinox Neo a Otrivin Menthol.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

liečba Covid-19 prebieha symptomaticky. V prípade teploty (nad 38°C), bolesti hlavy môžete krátkodobo užívať Paralen. Pri bolesti hrdla sprej Florsalmin. Pri kašli Kalciový sirup.

Uvedené spreje by ste používať nemali, kvôli ich možnému systémovú účinku a vazokonstrikcii ( stiahnutiu ciev). Ak vám morská voda nezaberá, s účinnou látkou si môžete krátkodobo nasadiť najslabší Nasivin 0,01% .

Dodržiavať režimové opatrenia - pokoj na lôžku, tekutiny, vitamíny v povolenom množstve.

Pri zhoršení kontaktovať lekára.

Paralen 500

Paralen 500 je liek s analgetickým a antipyretickým účinkom.

Florsalmin

Florsalmin je zriedený vodno-alkoholový extrakt zo šalvie lekárskej s protizápalovým a protimikrobiálnym účinkom.

Generica Kalciový sirup s vanilkovou arómou

Generica Kalciový sirup s vanilkovou arómou je výživový doplnok, ktorý neobsahuje pridané farbivá, umelé sladidlá a ani konzervačné látky.

Kvapky Nasivin 0,01%

Kvapky Nasivin 0,01% patria do skupiny liekov nazývaných otorinolaryngologiká. Liek je určený novorodencom a dojčatám do 1 roku.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut