Aké je zloženie prípravku Lipovitan?

Zodpovedané
31. máj 2019

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o vysvetlenie obsahu/zloženia jednotlivých látok v prípravku Lipovitan.

Som dlhoročnou onkologickou pacientkou, tohto času v remisii. Počas liečby mi vychádzali zlé pečeňové testy. Môj obvodný lekár mi vtedy odporučil užívať Lipovitan. Po krátkom čase sa výsledky krvi dostali do normy a neboli problémy. Lipovitan som potom užívala dlhodobo, ale len v menších množstvách. A to 2 tabletky denne /1-0-1/.

Nedávno som sa dozvedela, že onkologickí pacienti by nemali užívať vitamín B12. Lipovitan obsahuje B12.

V letáku je napísané, že každá tabletka obsahuje 120% odporúčanej dennej dávky.

A napriek tomu je dávkovanie v začiatkoch 6 tabletiek denne a pri dlhodobom užívaní 3 tabletky denne. Z toho mi vychádza, že by som tak denne prijala 720-360% ODD vitamínu B12.

Rozumiem tomu správne?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

odporúčná denná dávka vitamínu B12 je stanovená na 2,5 mikrogramov.

V podstate ste si to vypočítali správne. Avšak rôzne zdroje uvádzajú, že u pacienta, ktorý nemá nedostatok vitamínu B12 sa vstrebáva len 1% z prijatého množstva.

Preto ani vysoké dávky by nemali byť škodlivé.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová