Ukážu testy aj prípadné aktuálne ochorenie, alebo slúžia na odhalenie predispozícií k určitým ochoreniam?

Zodpovedané
8. dec 2021

Dobrý deň,

i napriek mladému veku sa už viac rokov trápim rôznymi zdravotnými problémami, ktoré sú tak nejako nešpecifikované. Inak povedané, neviem čo sa so mnou deje a ako si pomôcť. Dlhšie premýšľam, či by mi to nepomohli odhaliť práve genetické testy.

Ukážu testy aj prípadné aktuálne ochorenie, alebo je to skôr len odhalenie predispozícií k určitým ochoreniam?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

mrzí ma, že sa trápite zdravotnými problémami. Genetické testy dokážu odhaliť prebiehajúce genetické ochorenie. Napríklad v prípade problémov s dýchaním a kašľaním sa môže jednať o cystickú fibrózu a vieme, že pokiaľ je niekto nositeľom špecifickej mutácie F508 bude s vysokou pravdepodobnosťou za jeho problémy zodpovedná práve cystická fibróza.
Vo väčšine prípadov sa však jedná o predispozíciu k daným sledovaným ochoreniam.

Prajem pekný deň

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko