Tehotenstvo v 35 rokoch. O koľko vyššie je riziko genetických vád dieťatka?

Zodpovedané
28. nov 2020

Dobrý deň,

mám 35 rokov a mám 12 ročné dvojvaječné dvojičky s bývalým manželom. Boli počaté na prvý pokus. Sú zdravé. V čase pôrodu som mala 22 rokov. Teraz mám 33 ročného partnera, s ktorým plánujeme bábätko.

Trochu sa bojím môjho vyššieho veku.

O koľko vyššie je riziko genetických vád dieťatka?

Bude moja gravidita považovaná za rizikovú kvôli veku?

Mám automaticky rátať s amniocentézou?

Aká dlhá je akceptovaná doba, kým sa nám podarí počať?

Inak chodím každý rok na preventívnu gynekologickú prehliadku, vždy všetko ok. Partner deti nemá, ani sa nikdy v minulosti nepokúšal.

Je u mňa zvýšená pravdepodobnosť, že môžem opäť čakať dvojičky?

V rodine dvojičky nemáme ani zo strany predchádzajúceho a ani tohto partnera.

Ďakujem za odpovede

Dobrý deň,

u ženy, ktorá ma 22 rokov je odhadované riziko na genetickú poruchu plodu približne 1:500, u 35 ročnej ženy je toto riziko odhadované na 1:192. Toto je avšak len predpokladané riziko, pretože ešte stále nepoznáme všetky faktory, ktoré hrajú rolu pri náhodných genetických poruchách.

Áno, vo veku 35 rokov a viac, môže byť Vaša gravidita považovaná za rizikovú. Amniocentéza Vám nemusí byť vôbec automaticky ponúknutá, ale je tam vysoká pravdepodobnosť, že Vám ponúknutá bude. Pokiaľ máte finančné možnosti môžete absolvovať genetický neinvazívny skríning z krvi matky, ktorý je síce stále skríningovou metódou, ale omnoho presnejšou ako biochemický skríning (V prípade, že by ste nechceli absolvovať diagnostickú amniocentézu).

Všeobecné odporúčanie pri 35+ ročných ženách je, že by sa mali nakontaktovať na kliniku asistovanej reprodukcie v prípade, že sa neúspešne snažia o bábätko vyše 6 mesiacov.

Keďže sa jedná o dvojvaječné dvojičky, pravdepodobnosť, že by ste mohli mať znovu dvojvaječné dvojičky je u Vás vyššia ako pravdepodobnosť u všeobecnej populácie ( V prípade jednovaječných dvojičiek je to naopak).
Dvojvaječné dvojičky sa totižto môžu dediť v rodinách (aj keď vo Vašej sa doteraz nevyskytli) ale sú napríklad aj iné faktory, ktoré v tom hrajú rolu. Medzi tie iné, negenetické faktory patrí okrem výšky, veku, napríklad aj FSH - folikuly stimulujúci hormón - bol spojený so zvýšenou pravdepodobnosťou výskytu dvojvaječných dvojičok. Je to aj z toho dôvodu, že tento hormón ovplyvňuje ovuláciu a jeho vyššie množstvo môže spôsobiť, že naraz budú ovulované dve vajíčka a nie jedno, a tak môže žena mať dvojvaječné dvojičky. Takže áno, je u Vás zvýšená pravdepodobnosť, že budete čakať dvojičky.
V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Prajem pekný večer.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko