Pozitívne výsledky na Downov syndróm. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
26. nov 2020

Dobrý deň,

chcela by som počuť Váš názor.V 16. týždni tehotenstva mi brali krv na tripple testy, ktoré vyšli pozitívne na Downow syndróm v pomere 1 v 80. Aktuálne som podľa sona v 19. týždni + 6, podľa menzesu v 20. týždni + 2.

Mám 32 rokov, dve staršie deti zdravé. Pred nimi som mala v 10. týždni abort. Následne po výsledkoch mi robili kontrolné sono v 18. týždni, kde bolo všetko v poriadku a teraz v 20. týždni morfologické sono, kde bolo všetko v poriadku. Nosová kostička prítomná, žiadny opuch, žiadne šijové zhrubnutie. Srdiečko v poriadku, nožičky, pršteky všetko v norme.

Pani doktorka mi všetko prekontrolovala trikrát. Avšak nášmu chlapčekovi našla na obličkách bilat. hydronefrózu na pravej strane. Ide o 1. stupeň. Na ľavej strane 1-2 stupňa.

Povedala, že toto chlapci mávajú častejšie ako dievčatá, ale mi nemôže povedať, že babo Downov syndróm nemá. Dala mi na výber. Ak si chcem byť istá) buď amiocentézu, ktorú s manželom odmietame.

Bábätko si chceme nechať a v prvých tehotenstvách som dosť krvácala na začiatku tehu. Teraz mám aj nižšie placentu, alebo nifty testy.

Aký je Váš názor?

Bolo by namieste absolvovanie ešte jedného ultrazvuku pre porovnanie, napr. u MUDr. Grochala v Martine?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ sa jedná len o jedinú abnormalitu, vo Vašom prípade hydronefrózu obličiek, je nízka šanca na to, že by Vaše dieťatko naozaj malo Downov syndróm. Avšak aj biochemický skríning z krvi aj ultrazvuk sú len skríningové metódy, ktoré sa zameriavajú na sekundárne znaky Downového syndrómu.

V prípade, že si chcete byť istá, je naozaj jedinou možnosťou amniocentéza. Reálne riziko s ňou spojené je veľmi nízke, ale pokiaľ máte históriu krvácania, môže byť vo Vašom prípade vyššie ak u štandardnej populácie, v kombinácii s tým, že si dieťatko určite chcete nechať je to potom viac rizikom ako prínosom.

Neinvazívny genetický skríning z krvi matky (napríklad nifty) je pri posudzovaní rizika výskytu Downového syndrómu omnoho presnejší ako biochemický skríning a ultrazvuk, ale stále je to len skrínng. To znamená, že Vám tiež poskytne ako výsledok len riziko, ktoré môže byť veľmi nízke, ale stále bude nejakým spôsobom vyčíslené. Pokiaľ máte finančné možnosti je to pre Vás najpresnejšia dostupná možnosť.

Morfologické sono u špecialistu akým je napríklad pán doktor Grochal vie byť prínosom, avšak sú veci, ktoré jednoducho nie je možné vidieť a odhaliť na ultrazvuku. Pokiaľ nemáte finančné možnosti na neinvazívny skríning z krvi matky je určite toto dobrá varianta na čiastočné upokojenie duše, aj keď stále sa jedná len o skríningovú metódu. Aj keď ako som povedala, pokiaľ je prítomná iba hydronefróza (tá sa vyskytuje približne v 1-3% tehotenstiev) je riziko na Downov syndróm nízke, aj keď nie nulové.

Držím Vám palce.
V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Prajem pekný večer.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko