Môže byť epilepsia alebo skleróza multiplex dedičná?

Zodpovedané
8. dec 2021

Dobrý deň,

manžel je epileptik a jeho brat v mladom veku zomrel na následky roztrúsenej sklerózy. Nikto iný v ich rodine takéto problémy nemal.

Môže byť epilepsia alebo skleróza multiplex dedičná?

Ak áno, je vhodné otestovať dcérku?

Odhalia genetické testy možnosť ochorenia?

Aby sme prípadne mohli zakročiť čím skôr.

Ďakujem

Dobrý deň,

v súčasnej dobe nepovažujeme roztrúsenú sklerózu za dedičné ochorenie. Avšak je známe, že riziko, že priamy príbuzný osoby s MS má vyššiu šancu, že sa u neho vyvinie (cca 2-3%).

V prípade epilepsie je to kompexnejšie. Jej príčiny môžu byť rôzne, ale v približne 30 - 40% prípadov tam hrá rolu aj genetika. V prípade, že by mal Váš manžel takýto typ a v prípade, že má Vaša dcéra menej ako 3 roky, tak by mohlo mať zmysel ju otestovať. Záleží to od okolností a nie je na to jednoznačná odpoveď áno alebo nie.

Prajem pekný deň

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko