Molárne tehotenstvo a genetická predispozícia. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
27. aug 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. V prvom tehotenstve mi bolo diagnostikované tzv. molárne tehotenstvo (mola hydatidosa). Tehotenstvo muselo byť lekársky ukončené v prvom trimestri. Predtým som o takejto diagnóze ani netušila.

O bábätko sme sa s manželom snažili rok. Teraz mi budú cca 6 mesiacov kontrolované hodnoty hCG a až keď klesnú na nemerateľnú hranicu, môžme zvažovať ďalšie tehotenstvo. S manželom však máme obrovské obavy, že sa niečo také opäť zopakuje (pravdepodobnosť opakovaného výskytu pri mole je 1:80).

Mohli by nám genetické test pomôcť odhaliť, či máme nejakú predispozíciu k tejto chorobe, resp. odhaliť príčinu tejto poruchy vývoja trofoblastu?

Odporúčate nám iné vyšetrenie?

Sme ochotní vyskúšať všetko, čo by nás trochu upokojilo, že sa to nezopakuje.

Ďakujem

Dobrý deň,

mrzí ma, že ste si museli prejsť takouto skúsenosťou vo Vašom prvom tehotenstve. Je veľmi dôležité aby ste absolvovali všetky potrebné kontroly, pretože väčší problém ako opakovanie tohto molárneho tehotenstva sú jeho možné následky na Vaše zdravie.

Riziko tam vždy je, ale genetické testy s ním veľmi nevedia pomôcť z toho dôvodu, že sa jedná o spojenie konkrétneho vajíčka a spermie, prípadne spermií. Väčšina párov sa po tejto prvotnej zlej skúsenosti dopracuje k zdravému bábätku.

U 98% žien sa toto molárne tehotenstvo nezopakuje. Mrzí ma, že Vám neviem poradiť špecifické vyšetrenie, ktoré by mohlo trochu ukľudniť Váš strach z opakovania tejto skúsenosti. Jediné čo sa dá naozaj spraviť je IVF s genetickým testovaním embrya, vtedy je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že sa bude jednať o zdravé bábätko.

Držím Vám palce aby ste sa čoskoro dočkali svojho zdravého bábätka.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Prajem pekný večer.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko