Moje dve deti majú priečnu ryhu na dlaniach. Máme navštíviť odborníka?

Zodpovedané
29. okt 2020

Dobrý deň,

na základe niektorého z vašich príspevkov som skontrolovala priečnu ryhu na dlaniach svojich 3 detí. A 2 z nich tú ryhu majú! Najstarší 4,5 ročný syn na jednej dlani a polročná dcéra na oboch.

Mám sa s tým zaoberať?

Inak sa javia zdraví, i keď syn je vyslovene náročné dieťa.

Ďakujem

Dobrý deň,

ako som písala v predošlom príspevku, priečna ryha je len vedľajší znak Downového syndrómu a vyskytuje sa približne u 1 z 30 ľudí celosvetovo. Drvivá väčšina týchto ľudí je zdravá, je to len normálna variácia výzoru.

Môj brat, ktorý má Downov syndróm ju má len na jednej ruke (viď foto). Sú Downíci, ktorí ju majú na oboch alebo na žiadnej. Určite sa nemusíte znepokojovať, kvôli tomu, že Vaše deti ju majú. Samotná prítomnosť priečnej ryhy nie je zdravotným problémom ani indikáciou na lekárske vyšetrenie.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Prajem pekný deň.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko