Je šanca, že sa bude recipročná translokácia opakovať?

Zodpovedané
22. aug 2021

Dobrý deň,

práve som zistila, že som v 6. týždni a už je vidno aj plod s bijúcim srdiečkom.

Predtým som už dvakrát potratila (plod sa prestal vyvíjať a nebola vôbec prítomná akcia srdca) a kvôli tomu som bola na genetike, kde mi zistili recipročnú translokáciu.

Akú mám šancu, že tentokrát dopadne tehotenstvo úspešne?

Aké vysoké je riziko rôznych syndrómov a iných genetických porúch u plodu?

Môže toto riziko zminimalizovať to, keď pôjdeme nabudúce do centra (ak by toto nevyšlo) s tým, že si dáme spraviť aj predimplementačnú genetiku?

Ďakujem

Dobrý deň,

je dôležité vedieť ešte aj či sa jedná o balancovanú alebo nebalancovanú recipročnú translokáciu.

Pri dedení translokácie sú rôzne možnosti. Buď môže mať dieťatko zdravé chromozómy, alebo môže mať chromozómy rovnako ako rodič (a môže ale nemusí to znamenať úspešné tehotenstvo) alebo môže mať príliš veľa/príliš málo určitej genetickej informácie a preto to môže znamenať opakované potraty/problém s otehotnením.

Riziko závisí od toho o akú presne translokáciu sa jedná - ktoré časti chromozómov sú vymenené.

A áno predimplantačná genetická diagnostika vie pomôcť aj páru ako vy, kde je jeden z budúcich rodičov nositeľom translokácie.

Držím palce aby ste sa dočkali svojho dúhového bábätka.

Prajem pekný deň

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko