Dieťatko malo Patauov syndróm. Aké vyšetrenia absolvovať v ďalšom tehotenstve?

Zodpovedané
16. aug 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Počas bežnej kontroly v 24. týždni bolo zistené, že synček je o týždeň menší. Pán doktor si všimol aj zväčšenie jednej obličky. Poslal ma preto na kvalitnejšie 3D sono do Martina. Bol už v 25. týždni. Tam som sa dozvedela, že nejde len o obličku, ale podľa pána doktora išlo o Edwardsov syndróm.

Bolo mi vysvetlené, že dieťatko sa nemusí dožiť pôrodu a ak sa dožije, jeho šance na prežitie sú minimálne. Ďalej, že v takomto vysokom štádiu tehotenstva nie je možné jeho ukončenie. Odporučil nám preto genetické vyšetrenie a amniocentézu. Lekári boli ústretoví a vyšetrenia som absolvovala hneď po víkende. To som však už bola v 26. týždni. Po odbere plodovej vody, ktorá bola už zelená a obsahovala aj krv, som bola odoslaná na príjem do pôrodnice. Dieťa sa prestávalo hýbať. Pri príjme mi bolo povedané, že som už otvorená na jeden prst a placenta sa javí ako dozretá. O pár hodín konštatovali už len smrť bábätka. Ako som sa potom dozvedela, krvné testy v 12. týždni ukazovali na zvýšenú možnosť Patauovho syndrómu, no v 16. týždni sa hodnoty upravili a preto ma môj lekár na túto skutočnosť neupozornil.

Výsledky z genetického vyšetrenia nakoniec potvrdili Patauov syndróm a zároveň sa zistilo, že našťastie išlo iba o náhodu.

V našich rodinách nemal nikto takúto diagnózu. O dva mesiace budem mať 34 rokov, tak isto má aj manžel. Veľmi túžime po dieťati i keď strach tam je. Ja už jedno dieťa mám, no s iným partnerom. Chlapček je zdravý a bude mať v októbri 8 rokov.

Aké vyšetrenia odporúčate absolvovať, aby sa podarilo včas zistiť prípadné problémy?

Ďalšiu stratu by sme zvládali ťažko.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

veľmi ma mrzí čím ste si museli prejsť, rozumiem Vaším obavám popri túžbe po dieťatku s Vaším súčasným partnerom.

Úprimne by som rozmýšľala nad zmenou gynekológa pri uvažovaní o ďalšom tehotenstve, z dôvodu, že podľa jeho správania pri tomto tehotenstve sa nevyzná v skríningoch, ktoré svojim pacientkam robí. Totižto pri skríningu v I. trimestri (tj. približne 12tt) sa zisťuje riziko na všetky tri najčastejšie trizómie - T21, T18 a T13 ( Downov, Edwardsov a Patauov syndróm) a okrem toho aj iné vrodené vývojové chyby. Avšak pri skríningu v II. trimestri (okolo 16tt) sa už nezisťuje riziko na T13 to znamená, že aj keď sú výsledky z II. trimestra dobré, neznamená to, že tie z I. trimestra sa "mýlia".

Obvykle sa tieto trizómie vyskytujú ako náhoda, ale je vedecky potvrdené, že ich riziko stúpa s vekom matky z dôvodu, že spolu s ňou starnú aj jej vajíčka a preto je tam riziko takejto náhodnej "chyby" vyššie. Určite by som Vám odporučila absolvovať všetky biochemické skríningy v tehotenstve a ako doplnok aj niektorý z neinvazívnych skríningových testov, ( viac o NIPT testoch sa môžete dočítať tu) medzi ktoré patrí Trisomy test, Tomorrow test, Prenascan, Panorama a iné. Je to stále len forma skríningu, tj poskytne Vám len pravdepodobnosť výskytu niektorého z týchto genetických syndrómov avšak z genetického hľadiska je omnoho viac presnejší ako biochemický skríning. Tieto testy však nie sú hradené zo zdravotného poistenia a stoja niekoľko stoviek eur (v závislosti od laboratória a typu testu).

V prípade, že by počas tehotenstva niečo nebolo v poriadku myslím si, že s Vašou zdravotnou históriou by Vám včas ponúkli diagnostický test - buď odber choriových klkov, alebo amniocentézu na potvrdenie prípadnej diagnózy, aj keď riziko, že sa zopakuje obdobná náhoda je veľmi malé, no nie vylúčené.

Ak by ste sa chceli porozprávať o Vašich možnostiach v súvislosti s tými NIPT testami alebo ohľadne čokoľvek iného neváhajte ma kontaktovať.

Prajem pekný deň.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko