Dá sa ovplyvniť a naplánovať pohlavie dieťaťa?

Zodpovedané
26. sep 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom možnosti ovplyvniť pohlavie dieťaťa. Je mi jasné, že muž môže mať aj iba mužské spermie. No v bežnom prípade, ak rátame s tým, že muž má oba sety chromozómov, aj x aj y.

Dá sa nejako ovplyvniť a naplánovať pohlavie dieťaťa?

Vie sa pri umelom oplodnení akého pohlavia bude dané embryo?

Či je to len vec náhody a nedá sa to naplánovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

muži majú minimálne jeden gén , ktorý je pravdepodobne zodpovedný za to, že aké percento ich spermií bude mať X chromozóm (tj. budú mať dievčatko) alebo Y (budú mať chlapca). Sú tam tri rôzne kombinácie, buď mm - kde je vyššie percento Y spermií, alebo ff - kde je vyššie percento X spermií alebo kombinácia mf kde je to vyvážené. Situácia, kedy by mal muž iba spermie s X alebo Y nebola vo vedeckých článkoch preukázaná.

Dlhé roky sa tvrdilo, že spermie s Y chromozómom plávajú rýchlejšie a žijú kratšie ako spermie s X chromozómom. T.j. že keď prebehne sex v deň ovulácie, je vyššia šanca na matie chlapca ako dievčatka. Avšak to bolo v v tejto štúdii vyvrátené. Je to len náhoda, nedá sa to ovplyvniť.

Pri umelom oplodnení sa to štandardne vie až po tom čo vznikne embryo, pretože sa netestuje konkrétna genetická informácia, ktorú nesie spermia. Avšak existujú už iné spôsoby, ktoré vedia odlíšiť spermie s X a Y chromozómom avšak, takáto selekcia pri IVF nie je povolená lebo by sa jednalo o tzv. "designer babies", kde si ako rodičia vyberáme dopredu aké vlastnosti bude mať naše dieťa a nie je to o zdraví dieťaťa ale o výzore, vlohách a podobne. (Na túto tému je mimochodom výborný film Gattaca.)

Pri umelom oplodnení sa selektívne vyberá pohlavie embrya iba v prípadoch, že napríklad dievča bude len prenášačom ochorenia, avšak chlapec by ním trpel, takže sa na transfer použije dievčenské embryo a nie chlapčenské.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Prajem pekný deň.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko