Bábätko v brušku má zväčšené obličky. Je potrebný Trisomy test?

Zodpovedané
6. aug 2020

Dobrý deň,

mám 35 rokov a bola som na morfologickom ultrazvuku v 22. týždni. Doktor zistil zväčšenie obličiek bábätka o 7 mm a odporučil mi Trisomy test.

Všetky testy boli doteraz ok.

Je Trisomy test potrebný?

Nestačí iba sledovanie bábätka?

Aké sú možné následky po pôrode?

Ďakujem

Dobrý deň,

nález na obličkách plodu patrí medzi najčastejšie nálezy zistené počas tehotenstva. V prípade, že boli všetky doterajšie testy v poriadku a na ultrazvuku bol zistený iba tento samostatný nález (nie je vidieť žiadnu inú abnormalitu napríklad srdca, pľúc a podobne) je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že je Vaše bábätko zdravé.

Len pri približne 5% takýchto nálezov na obličkách sa vyskytuje genetické ochorenie, ktoré by sme vedeli odhaliť NIPT skríningom, napríklad Trisomy testom.

V zahraničí je bežná prax, že sa takéto nálezy sledujú častejším ultrazvukom, obzvlášť vo vyššom štádiu tehotenstva.

Dôležitou otázkou totiž je, či by ste si bábätko nechali aj v prípade, že by sa preukázal nejaký genetický problém. Ak nie, tak by Vám aj tak Trisomy test nestačil, pretože je to len skríningový test a nie diagnostický.
V tom prípade treba absolvovať amniocentézu a Váš čas na robenie takýchto rozhodnutí nie je dlhý, keďže ste už v 22 týždni. Ak by ste si bábätko nechali, absolvovanie Trisomy testu s potenciálne pozitívnym výsledkom by len mohlo pomôcť k Vašej lepšej psychickej príprave na očakávanie takéhoto bábätka. Avšak riziko, že by Trisomy test vyšiel pozitívne, z Vami dodaných informácií je nízke.

V drvivej väčšine prípadov sa takýto nález sám vyrieši ešte počas tehotenstva, niekedy sa totiž obličky zväčšia vrámci vývoja plodu. V niektorých prípadoch sa stáva, že jedna oblička bude mať obmedzenú schopnosť, ale v takých prípadoch je obvykle zdravá oblička schopná pracovať za obe. V najmenej častých prípadoch môže pretrvávať problém s obličkami aj po pôrode, ktorý si môže vyžadovať dodatočné vyšetrenia a potenciálne aj operáciu.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Prajem vám pekný deň

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko