Aké sú šance, že embryá budú mať chromozomálne poruchy?

Zodpovedané
27. feb 2021

Dobrý deň,

vo veku 35 rokov mi boli odobrané oocyty, z ktorých sa sedem oplodnilo. Dve embryá boli vložené vo fresh cykle, z ktorého mame jedno zdravé dieťa.

V nasledujúcom KET cykle mi boli vložené tiež dve embryá, z ktorých sa jedno uchytilo ale s karyotypom 47 XY +21. Moja otázka sa týka zvyšných troch zmrazených embryí.

Odporúčali by ste ich poslať na pgd/pgs pred vkladom?

Aké sú šance, že tieto embryá budú mať tiež chromozomálne poruchy, konkrétne T21?

Ďakujem

Dobrý večer,

keďže momentálne je predpokladané, že hlavným rizikovým faktorom vzniku Downového syndrómu je vek matky, je všeobecné riziko pre zvyšné embryá približne 1:300.

To, že iné embryo z toho istého cyklu malo trizómiu nezvyšuje ich riziko na jej výskyt.

Pokiaľ máte strach aby sa nezopakovala situácia z posledného KET môžete podstúpiť PGD, no nemusí to byť nevyhnutné.

Prajem pekný večer

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko